Jak wyczyścić dywan? Sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń

   0Komentarze
Jak wyczyścić dywan? Sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń

Zadbany dywan jest wizytówką każdego wnętrza - nadaje pomieszczeniom unikalnego charakteru i wprowadza przytulną, domową atmosferę. Wraz z użytkowaniem nie da się uniknąć pojawiających się zabrudzeń. Plamy zdecydowanie negatywnie wpływają na wygląd dywanu, a nie zawsze mamy pod ręką profesjonalne preparaty do usuwania śladów po kawie czy winie. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji oraz jak zadbać o utrzymanie dywanu w czystym, schludnym stanie. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka sprawdzonych domowych sposobów na usuwanie plam.

Jak odświeżyć dywan domowymi sposobami?

Część osób może być zaskoczona, jednak zdecydowaną większość zabrudzeń można usunąć za pomocą środków, które już posiadamy w domu. Warto zadbać o to, żeby zawsze była dostępna na półce soda oczyszczona oraz ocet - to podstawa w usuwaniu uporczywych plam z powierzchni dywanu!. Po nieumyślnym rozlaniu kawy, czerwonego wina czy ubrudzeniu krwią najważniejszy jest czas - należy jak najszybciej zaprać dywan ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła, zanim plama zaschnie. To mocno zwiększa prawdopodobieństwo, że ślad będzie właściwie niewidoczny.

Jak wyczyścić dywan sodą?

W celu jedynie odświeżenia zapachu dywanu można posypać sodą oczyszczoną z dodatkiem kilku kropli ulubionego olejku eterycznego - taką mieszanką wystarczy posypać dywan, a po upływie pół godziny dokładnie odkurzyć. Soda to także doskonały produkt, który pomoże przywrócić kolorowemu dywanowi intensywność barw. Wystarczy do pół litra wody dodać szklankę zwykłego octu oraz dwie duże łyżki sody oczyszczonej. Taki roztwór należy przelać do butelki z dyfuzorem, a następnie rozpylić równomiernie na powierzchni całego dywanu. Następnie wystarczy poczekać, aż całość wyschnie i dokładnie odkurzyć dywan. W przypadku pojedynczych plam wystarczy mocniej wetrzeć przygotowany roztwór w dane miejsce i powtórzyć proces.

Jak usunąć wosk z dywanu?

Wosk z rozlanej świecy jest trudny do usunięcia, jednak istnieją sposoby również na to. Na zabrudzone miejsce należy położyć gazetę, a następnie przyłożyć i przesuwać z góry delikatnie żelazko, tak aby wosk się roztopił i wsiąknął w papier. Trzeba uważać, żeby nie spalić gazety. Choć cały proces może trwać nawet kilkadziesiąt minut, to daje doskonałe rezultaty, a ślad jest niemalże niewidoczny. Nie warto próbować wycierać wosku gąbką ani ścierką - spowoduje to jedynie głębsze wniknięcie wosku w strukturę dywanu, skąd już nie będzie można już go wydobyć.

Piękny i zadbany dywan - o czym pamiętać?

Nie tylko plamy, ale także kurz czy piasek negatywnie wpływają na wygląd dywanu w salonie. Warto go regularnie odświeżać, żeby utrzymać włosie w należytym stanie i cieszyć się elegancką ozdobą. W domu zawsze przyda się soda oczyszczona oczy ocet, które pomogą szybko pozbyć się zabrudzeń. Oczywiście, każdy dywan z czasem traci nieznacznie nasycenie kolory oraz swoją miękkość, jednak przy prawidłowej pielęgnacji można znacząco wydłużyć żywotność dywanu i przywrócić mu świeży wygląd. Poza usuwaniem plam warto także regularnie odkurzać dywan. Brud może głęboko wnikać w strukturę, dlatego dobrze jest raz na jakiś czas wytrzepać go, aby pozbyć się kurzu czy roztoczy.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz