Czas na porządki – jak usuwać plamy z dywanów?
Opublikowano przez     01/26/2020 18:43:16     Home    0Komentarze
Czas na porządki – jak usuwać plamy z dywanów?

Aby dywany zachowały na długo nienaganny stan i cieszyły oko, zawsze należy usuwać z nich plamy na bieżąco. Zapobiegnie to zasychaniu brudu i pozwoli przywrócić włókna do pierwotnego stanu, bez względu na to, czy są one z wełny, bawełny czy poliestrowe. Zatem, czym i jak najlepiej czyścić dywany?

Soda oczyszczona do prania dywanów

Poza odkurzaniem warto dywany prać. Jeżeli nie możemy skorzystać z usług pralni, zróbmy to w domu, używając sody. Wystarczy rozsypać ją na odkurzonym dywanie i pozostawić na godzinę lub dwie. Pochłonie ona nieprzyjemne zapachy i odświeży kolor. Usunie także drobne bieżące plamy z dywanów sznurkowych czy wełnianych (bo mają krótkie włosie). Jeżeli zabrudzenia są poważniejsze, należy ją w nie wetrzeć. Na koniec całość odkurzyć.

Pierwszy ratunek – płyn do mycia naczyń lub mydło

Większość przypadkowych zabrudzeń można usunąć za pomocą zwykłych środków czystości. Delikatny roztwór płynu do mycia naczyń w wodzie pozwoli na zlikwidowanie plamy np. po upuszczonym jedzeniu. Dodatkowego prania mogą wymagać długowłose dywany pluszowe.

Plamy z kawy i herbaty

Takie codzienne plamy łatwo usuniemy za pomocą amoniaku. Wystarczy wymieszać go z wodą utlenioną i tym roztworem przytrzeć brudne miejsce. Plama szybko ulotni się. Operację najlepiej zakończyć odkurzeniem.

Plamy z gumy i innych lepkich rzeczy

Trudna do usunięcia plastelina lub guma zapleciona we włókna wymaga specjalnego potraktowania, zwłaszcza jeżeli na podłodze rozłożony był dywan pluszowy lub shaggy. Długie włosie wyjątkowo skutecznie zbiera takie „przylepce”. W takim przypadku niezastąpiony jest lód. Gumę należy wymrozić, kładąc na niej kostki i poczekać aż skruszeje. Wtedy usunięcie palcami nie będzie trudne.

Plamy z wosku na dywanie

Plamy z wosku, pochodzącego np. ze świec, najszybciej usuniesz, kładąc na nie ściereczkę i prasując po niej żelazkiem. Temperatura sprawi, że wosk się rozpuści i wchłonie w szmatkę. Działając w ten sposób, łatwo odratujesz dywan sznurkowy lub wełniany, bawełniany. Uważaj w przypadku tych wykonanych ze sztucznych materiałów. Mogą one być bardzo wrażliwe na za wysoką temperaturę i po prostu się przypalić. Rób to delikatnie i nie przetrzymuj zbyt długo żelazka w miejscu.

Plamy z krwi na dywanie

Od zawsze wiadomo, że świeżą krew najlepiej jest usunąć po prostu wodą. Jeżeli więc na dywanie pojawiły się plamki po przypadkowym skaleczeniu, polej na nie kranówkę i czystym ręcznikiem potrzyj. Krew zacznie blaknąć, aż całkiem zniknie.

Wszelkie plamy na dywanie najlepiej usuwać od razu. Należy przykładać szmatkę lub ręcznik od góry, by wchłonął jak najwięcej cieczy. Jedynym wyjątkiem są plamy z błota. Te pozostawmy do wyschnięcia, nie ruszajmy ich. Kiedy będą całkiem suche, łatwo je wykruszymy i odkurzymy.

Share This Post :

Dodaj odpowiedź

* Nazwa
* E-mail: Nie publikowane
   Strona adres stronyhttp://)
* Komentarz
Wpisz kod