×

Dywany, które zapewnią nam ciepło

Image Blog

Wybór odpowiedniego dywanu jak najbardziej wpłynie na Twój komfort przebywania w domu – nie tylko ten cieplny. Chcesz wiedzieć, jakie dywany najlepiej izolują podłogę, chronią przed wychłodzeniem i jakie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź.

Czy dywan wpływa na ciepło w pomieszczeniu?

Zastanawiasz się, czy w kontekście rosnących kosztów ogrzewania, nadchodzącej zimy i troski o najbliższych warto inwestować w dywany nowoczesne? Nasza odpowiedź brzmi: naturalnie, że warto. W końcu taki dodatek nie tylko sprawia, że we wnętrzach jest milej i przytulniej, ale też autentycznie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu – o ile podłoga sama w sobie szybko się wychładza.

Taka dodatkowa warstwa, jak na przykład dywan srebrny z puchatym runem sprawi, że chłód bijący od posadzki czy zimnych paneli nie będzie przeszkadzał w korzystaniu z pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że ciepła, jakie emitują grzejniki, dywan w żaden sposób nie zatrzyma – nagrzane powietrze ulatuje do góry.

Z jakiego materiału kupić dywan, aby izolował ciepło?

Jeśli chcesz, żeby dywan w mieszkaniu dobrze chronił przed zimnem, przede wszystkim weź pod uwagę materiał, z jakiego powstał. Najskuteczniejsze w tej roli będą dywany wełniane i bawełniane, ale warto też dać szansę modelom z włókien syntetycznych. W ich przypadku kluczowa będzie mięsista tekstura. Przykładowo syntetyczne dywany pluszowe będą izolować przed chłodem podłogi skuteczniej niż modele cienkie i gładkie.

Które dywany są najlepszymi termoizolatorami?

Za jakimi zatem rozglądać się dywanami, jeśli zależy Ci na efekcie przytulności i ciepła? Naszym zdaniem najlepsze będą klasyczne, wykonane z wełny, ale też nowoczesne, na przykład dywany puchate, z fakturą typu shaggy.

Nowoczesne dywany na ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

Masz ogrzewanie podłogowe? W takim przypadku musisz podejść nieco inaczej do wyboru dywanu. Zamiast modeli o długim i puchatym runie, które mogłyby się nadmiernie nagrzewać, kumulując temperaturę we włóknach, wybierz cienki dywan o krótkim włosiu. Ale uwaga: musisz koniecznie sprawdzić, czy dywan, który wybierasz, jest oznaczony specjalnym piktogramem, jako odpowiedni w przypadku ogrzewania podłogowego. Sprawdź też odporność cieplną (powinna być mniejsza niż 0,17 K/W) oraz wagę runa (idealna to ta mniejsza niż 2kg/m2).

Wiesz już, jakie są dywany, które dają ciepło. Teraz pora znaleźć idealnie pasujący do wystroju Twojego domu wariant. Stylowe i nowoczesne propozycje znajdziesz w naszym sklepie internetowym!